Baskı yoksa nedeni açıkla?

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Amasya’da baskı gören Alevi öğrencilerin okuldan ayrılma sebeplerinin baskı olmadığını açıkladı.

Amasya Merkez Kız Meslek Lisesi ve Anadolu Kız Meslek Lisesi'nde öğrenim gören 4 Alevi öğrencinin, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi öğretmeni ve okul pansiyonu müdürü tarafından baskı gördükleri gerekçesiyle okulu bırakmaları konusunda basına bilgi veren öğretmen, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından cezalandırıldı. Öğretmene, disiplin yönünden “kınama” ve idari yönden “görev yerinin değiştirilmesi” cezası verildi.

Diğer bir değişle gerçekleri ortaya çıkartan Öğretmen sürgün yedi. Öğrencilerin okullarından din baskısı nedeniyle ayrılmadığını savunan Çelik, Öğretmene uygulanan idari ve disiplin cezalarının, “bütün vatandaşları kucaklayıcı bir yönetim anlayışı” ile verildiğini söyledi. Çelik, herkesin dil, din, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, mezhep ve benzeri sebeplerden ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşit olduğunu kaydetti.

Bu nasıl bir eşitliktir anlamadım gitti. Alevi öğrenciye gelince baskıya ses çıkartılmıyor, Bakanın yani AKP’nin işine gelmeyince eşitlik oluyor.
Çelik, söz konusu öğrencilerden birinin 20-27 Eylül 2007 tarihleri arası pansiyonda kaldığını ifade ederken öğrencilerin din baskısı nedeniyle ayrılmadıklarını söylüyor. Gazeteciler Bakana nedeni soruyor, öğrencilerin ayrılma nedenlerine ilişkin herhangi bir açıklama yok. Gerçekten baskı yoksa neden açıklama yapamıyor.

Bakan Ramazan ayı içerisinde oruç tutmayan öğrencilere de yemek verilmediğini açıklayarak ilgili okulun Müdür ve Müdür Yardımcılarına ihtar cezası verdiklerini söylüyor. Hani herkesin dil, din, ırk, renk, cinsiyet, siyasi düşünce, felsefi inanç, mezhep ve benzeri sebeplerden ayrım gözetilmeksizin kanun önünde eşit olduğunu ifade ediyordun. Madem bu işi ortaya çıkartan Öğretmeni sürüyorsun, neden Müdür ve Müdür Yardımcılarına sadece ihtar cezası veriyorsun yani neden sadece uyarıyorsun. Bu eşitlik mi? İşine gelirse hukuk her şeyden üstün, işine gelmezse değil. Oh ne güzel memleket.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !